
1) Jógu cvičíme pravidelně a systematicky
Pro jógu bychom si měli vyhradit denně určitý čas, nejméně však 20 minut a cvičit ve stejný čas každý den. (Dle mého názoru je ale jakokýkoliv čas strávený cvičením užitečnější, než kdybychom necvičili vůbec.) Nejlépe se doporučuje cvičit ráno, pohyb rozproudí krevní oběh a celý den pak budeme mít více energie.
2) Nejméně 3 hodiny po jídle
Podle mě není úplně nutné toto pravidlo striktně dodržovat, každý člověk má trochu jiné spalování, a také asi záleží na tom, co a v jakém množství jsme právě snědli.
3) Najdeme si vhodné místo na cvičení
Důležité je najít si klidné místo, kde bychom mohli cvičit jógu aniž by nás kdokoliv rušil. Místnost, ve které cvičíme jógu, by měla být pokud možno světlá, dobře větraná, a musí v ní být dostatek místa k pohybu.
4) Cvičíme vždy na podložce na zemi
Měkký nebo pružný podklad není vhodný.
5) Na cvičení si oblékneme pohodlné oblečení
Oblečení na cvičení jógy má být pohodlné, volné a z přírodních materiálů. Odložíme opasek, obuv, šperky apod.
6) Oprostíme se od všech starostí a „vyčistíme“ si mysl
Během cvičení se snažíme oprostit od všech každodenních starostí. Na začátku se v lehu na zádech několik minut soustředíme pouze na svůj dech. Pokusíme se zbavit všech nepříjemných myšlenek, pozorujeme, jak nadechujeme a vydechujeme.
7) Cvičení provádíme pomalu a pečlivě
Jógu bychom měli cvičit pomalu a pečlivě. Pročišťujeme přitom své tělo a pozorujeme dech. Během cvičení si uvědomujeme pouze sami sebe.
8) Prostá a přirozená strava
Při cvičení jógy je vhodná prostá a přirozená strava (pokud možno bez alkoholu a stimulujících nápojů) a správná životospráva.
9) Vizualizace
Pokud některé cviky nedokážeme provést, například pro ztuhlost kloubů, vazů nebo jiné tělesné obtíže, můžeme je provádět v duchu přesně tak, jak bychom je prováděli prakticky. Cviky by nám měly trvat stejně dlouho jako při tělesném cvičení. Platí stejná pravidla, pořadí i počet opakování.
Tento způsob nám může pomoci i na cestách, při nedostatku místa, klidu, ale i při velké únavě, v nemoci nebo pobytu v nemocnici, kdy není možné prakticky cvičit.
Máme-li při některém cviku potíže a nedokážeme-li jej dokonale provést, nevzdávejme se. Ponecháme tělo v pozici tak dlouho, jak je to možné a koncentrujeme se při tom na dech nebo si představíme krásnou krajinu, hezký obraz atd. Během několika minut budeme překvapeni, jak dokonale se uvolníme. Přirozeně i to vyžaduje, abychom měli už určitou průpravu za sebou.