ÚVOD
“Jeden z klíčů zdraví se nachází ve střevech. Organismus se intoxikuje systematicky a bez přerušení po celý život. Intoxikuje se jednak látkami, které do něj přicházejí zvnějšku, se stravou, jež není vždy dobré kvality, ze vzduchu, který není dostatečně čistý, jednak následkem porušování životosprávy a konečně – a to především – produkty hnilobného kvašení zbytků potravy ve střevě při chronických poruchách trávení.” A. Bogomolec, “Jak si prodloužit život?”
Jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí, prostě stáří, je tedy nahromadění toxinů v organismu vlivem autointoxikace. Každá živá buňka produkuje toxiny, které jsou přírodou určeny k vyloučení: prostřednictvím kůže, ledvin a plic. Podstatné je udržovat tyto orgány zdravé, neboť neplní-li dokonale své funkce, organismus se pomalu, ale jistě otravuje.
Existuje však zhoubnější zdroj autointoxikace: jsou to jedy, které pronikají stěnou střeva a tím znečišťují celý organismus. S tím jistě souvisí význam správné výživy, ale především důležitost naprosto čistého střeva. I ti, kteří přímo netrpí zácpou nebo si to alespoň myslí, mají přesto, aniž to tuší, trvalý zdroj intoxikace v tlustém střevě. Zácpa je ve skutečnosti stavem, při němž není tračník dokonalé čistý. Někdo může tedy chodit pravidelně každý den na stolici, a přesto trpí, aniž by o tom věděl, chronickou zácpou se všemi důsledky, které jsou s tím spojeny.
Skutečným dramatem zácpy způsobené nánosy je, že neexistují pročišťovací orgány mezi sliznicí tračníku a krevním oběhem: toxiny vniknou přímo do krve a rozšíří se do celého organismu dříve, než se dostanou do zmíněných vylučovacích orgánů (kůže, ledvin a plic). Jestliže takto v tračníku vylučované jedy pronikají do krve po mnoho let, jak se velmi často stává, umíme si představit, jaké způsobí škody a jaké mají důsledky na stárnutí.
Ideální metodou na pravidelné pročištění tračníku je šankhaprakšálana. Šakhaprakšálana neboli várisara znamená “gesto ulity”, poněvadž voda prochází trávící trubicí jako jednoduchou ulitou. Je to základní jógová technika, je jednoduchá, všem dostupná a má jedinečnou účinnost. V následujících řádcích je přesně popsán postup této techniky a rovněž její výjimečné účinky na naše tělo.
PŘÍPRAVA
Ohřejte vodu, do níž přidáte sůl v poměru 5 až 6 gramů na litr, což představuje nižší koncentraci než fyziologického roztoku (1 neplná polévková lžíce na litr vody). Voda musí být slaná, neboť v opačném případě by byla osmoticky absorbována sliznicí a vyloučena normální cestou ve formě moči, a nikoli konečníkem. Zdá-li se vám příliš slaná, lze její koncentraci snížit na přijatelnější míru.
VHODNÁ DOBA
Nejvhodnější doba je ráno na lačno. Počítejte s tím, že celá očista trvá déle než hodinu, proto je k tomu vhodné nedělní ráno. Tento a následující den neprovádějte žádné ásany ani násilné cviky. Vynecháte-li ásany, cvičení vám nezabere tolik času.
POSTUP
1. Vypijte sklenici teplé slané vody (o teplotě polévky připravené k jídlu).
2. Ihned potom proveďte předepsané cviky.
3. Vypijte další sklenici vody a proveďte sérii cviků. Střídavě pijte vodu a provádějte cvičení. Na rozdíl od vamanadhautí, kdy se voda hromadí v žaludku (což vyvolává nauseu – pocit na zvracení) během šankhaprakšálany voda přechází ihned do trávící trubice, aniž by způsobovala zvedání žaludku.
Pokračujte střídavě v pití a cvičení, dokud nevypijete celkem šest sklenic. Pak je třeba jít na stolici. K prvnímu vyprázdnění dojde téměř okamžitě. Po normálních výkalech, tvarovaných, následuje stolice měkčí a potom tekutá (nažloutlá).
Když k vyprázdnění nedojde ihned nebo nejpozději do pěti minut, znovu provádějte cviky, tentokrát bez pití vody, pak se vraťte na WC. Jestliže se výjimečně ani poté nedostaví výsledek, navodí se vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 1/2 litru se zavedením obvyklých prostředků (klystýr, irigátor). Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky). Jakmile vyjde první stolice a “sifon” není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky.
Rada: Pokaždé, když jdete na WC a použijete toaletní papír, vymyjte si konečník vlažnou vodou, vysušte ho a případně ho natřete olivovým (nebo jiným) olejem, abyste předešli podráždění způsobenému solí.
Po první stolici je nutné vypít znovu sklenici teplé slané vody, provést cviky, pak jít na WC, kde pokaždé dojde k vyprázdnění. Dále střídavě provádějte: pití – cviky – WC, dokud voda nevychází tak čistá, jako byla na začátku. Podle stupně nánosu v tračníku to vypovídá vypití 10 až 14 sklenic, zřídka více.
Jestliže jste spokojeni s výsledkem, to jest voda je podle vás dostatečně čistá, můžete:
– buď přestat – v tomto případě půjdete v následující hodině ještě několikrát na toaletu – to je jediná nevýhoda
– nebo vypít tři sklenice vlažné NESLANÉ VODY a provést vamanadhautí. To přeruší sifon a zcela vyprázdní žaludek. Jogíni tradičně po šankhaprakšálaně provádějí vamanadhautí.
PRVNÍ JÍDLO
Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny:
1. Jíst nejdříve půl hodiny po cvičení a NEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Určitě nesmíme nechat trávící trubici prázdnou déle než hodinu.
2. První jídlo má obsahovat BÍLOU rýži (tedy nikoli rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě: rýže se má v ústech rozplývat. Může se podávat s tomatovou omáčkou, trochu osolenou, ale bez pepře. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíte sníst alespoň 40 g másla. Můžete je buď nechat rozpustit v rýži, anebo sníst po lžičkách. V Indii se používá jedině “ghí” (rozpuštěné a pročištěné máslo), které se vmíchá do rýže. Rýži lze nahradit pšeničnou anebo ovesnou kaší či těstovinami (makaróny, špagety) posypanými strouhaným sýrem.
CO JE DŮLEŽITÉ
Rýže se nesmí vařit v mléce. 24 hodin po šankhaprakšálaně není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt. Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje (to je jeden z důvodů, proč je zakázán jogurt), ovoce a syrová zelenina. Chléb je povolen při druhém jídle, které následuje po cvičení. Je možné jíst všechny tvrdé a polotvrdé sýry, jako například eidam, ale jsou zakázány tvaroh a kvašené sýry, jako např. camembert. Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrného množství masa.
NÁPOJE
Následkem požití slané vody se část tekutin vašeho organismu osmózou dostane do trávící trubice, což je součást pročišťovacího procesu. Po tomto cvičení je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali byste v chození na toaletu. Naopak, během prvního jídla a po něm můžete pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez nebo jen s malým obsahem kysličníku uhličitého. Není snad ani třeba dodávat, že alkohol, který neradíme ani v běžném životě, je během 24 hodin, které následují po cvičení, přísně zakázán.
Nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zlatožlutá a bude bez zápachu jako u dítěte.
OPAKOVÁNÍ
Toto cvičení se má provádět nejméně dvakrát za rok. Průměrná frekvence bude čtyřikrát do roka, při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou cvičení provádět jedenkrát za měsíc. Dhíréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Toto cvičení opravdu není tak nepříjemné, i když známe příjemnější formu zábavy. Nenechme se ovlivňovat popisem: nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Labužníkům navrhujeme připravit si lehký bujón z pórku nebo jiné zeleniny, který bude chutnější než teplá slaná voda. Lidé trpící zácpou mohou provádět šankhaprakšálanu každý týden, ale pouze se šesti sklenicemi vody. V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva: neroztahuje totiž stěny tračníku.
BLAHODÁRNÉ ÚČINKY
Prvořadý účinek se týká vylučování: dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno. Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, a chodí každý den na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených hmotách třešňovou pecku spolknutou před několika měsíci!
Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den, její bezprostřední výsledky nejsou závratné. Ale brzy se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem a vymizením vyrážky na tváří i po těle. Když si zvolíte hypotoxickou stravu, tedy bez přemíry masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí.
Toto cvičení není pouze negativní, čistě “vylučovací”: má rovněž posilující účinky. Stimuluje játra – to se projeví na barvě první stolice – a ostatní žlázy náležející k trávícímu systému, především slinivku břišní. Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní, patrně vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávící trubice má za následek správný metabolismus, a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.
KONTRAINDIKACE
Kontraindikací není mnoho. Lidé, kteří mají žaludeční vřed, si samozřejmě musí šankhaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávícího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva – kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak tímto cvičením, prováděným mimo kritická období zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkolózou střev a rakovinou.
Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Znám nejméně jeden případ zcela vyléčené úplavice šankhaprakšálanou, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců. Tato technika by mohla být zajímavá i pro naši medicínu.
Cvičení rovněž velmi účinně doplňuje léčbu oxyuriázy (roupů). Tím, že se celý obsah střeva vyprázdní, červi i vajíčka vyjdou ven. Vzhledem k velkému množství klků ve střevech některá vajíčka zůstanou ve střevech zachycena, a proto šakhnaprakšálana nemůže léčbu zcela nahradit.
CVIKY
K tomu, aby voda prošla celou trávicí trubicí, stačí provést následující čtyři cviky. Každý cvik se musí opakovat čtyřikrát střídavě na každou stranu, a to v dosti rychlém rytmu: celá série netrvá déle než minutu. Na videu sestava trvá přibližně 2 minuty, může ji tedy provádět i o něco rychleji. Také si můžete všimnout, že je na videu ukázáno 5 cviků, poslední pátý cvik do klasické sestavy nepatří, avšak můžete ho provádět místo čtvrtého cviku (pokud vám čtvrtý cvik dělá problémy provést), měl by mít obdobné účinky.
PŘEHLED CELÉHO POSTUPU
1. Vypít sklenici teplé vody osolené v poměru jedna neplná polévková lžíce na litr vody.
2. Provést celý cyklus popsaných cviků.
3. Vypít druhou sklenici a celý cyklus opakovat.
4. Takto pokračovat až po šestou sklenici.
5. Jít na WC a čekat na první vyprázdnění. Když se tak nestane do pěti minut, zopakovat cyklus cvičení bez pití vody. Jestliže se opět nedostaví výsledek, pak malý klystýr vyvolá střevní peristaltiku a navodí sifon.
6. Znovu vypít jednu sklenici, provést cvičení a vrátit se na WC.
7. Takto pokračovat ve střídání: voda – cvičení – WC až do uspokojivého výsledku. Jogíni pokračují, dokud voda nevychází tak čistá, jak byla na začátku.
8. Nakonec – nepovinně, vypít znovu dvě sklenice teplé vody, tentokrát bez soli, provést vamanadhautí, které odstraní všechnu vodu ze žaludku. Vamanadhautí vyprázdní žaludek, povzbudí játra, žlučník a slezinu a přeruší sifon. Pokud neprovedete vamanadhautí, nevzdalujte se po dobu jedné hodiny od WC.
9. Počkat alespoň půl hodiny, než začnete jíst, ale v žádném případě nečekat s jídlem déle než hodinu.
10. Pít až po prvním jídle, ne dříve.

Pixabay.com
Zdroje: